Eylül, 2002

Ağacın Suya Özlemi

"Ağacın Suya Özlemi; Bir tekne (gulet) yapım hikayesi" 2002-2005 yılları arasında Bodrum-İçmeler de çekimini yaptığım HB3 isimli teknenin yapım hikayesini anlatmaktadır.
Çalışmama başlamadan önce, bazı gezilerde, tersanelerde çekimler yapmış ve gördüğüm kadarıyla da, tekne yapımıyla ilgili fotoğraflar hep anlık, devamına ve öncesine dair ipuçları olmayan fotoğraflardı. Son dönemlerini yaşayan geleneksel ahşap tekne yapımını belgelemek için, bir öykünün çıkarılması gereğinden yola çıkarak, bunları da içeren tekne yapımının ilk anından, teknenin suya indirilmesine kadar olan yapım sürecini fotoğraflayıp belgeledim.
30 m. uzunluğundaki HB3 isimli teknenin ilk çekimlerini 14 Eylül 2002 yılında yaptım. Çekime başladıkdan bir yıl kadar sonra parasal problemler ve tersanenin el değiştirmesi yüzünden 1 yıl kadar ara vermek zorunda kaldım. HB3, 22 Temmuz 2005 tarihinde suya indirildi. Resmi işlemlerinin tamamlanmasından sonra 24 Ekim 2005 tarihinde Mısır’a hareket etti.
HB3’ün yapımında kullanılan ağaç çeşitleri:
Postalar (Kaburga) (eğri-ıskarmoz): Kesme çam
Dış sargı: Maun
Güverte: Kontrplak üstüne tik kaplama
Kamaralar: Maun
Bodoslama: Yapıştırma maun
Kabinler: Maun ve kontrplak

Aralık, 2005

O...

Ölüm… Ne kadar soğuk ve ürpertici bir olgu değil mi? Aslında, hepimize çok yakın, nedense bir o kadar da uzak, ama hayatımızın bir gerçeği. Yaşantımızda her an duyabildigimiz ve hemen de zihnimizden uzaklaştırabildiğimiz, ne zamanki kendi sevdiklerimizi, yakınlarımızı kaybettiğimiz zaman her türlü acılarını yaşadığımız gerçek.

Ve ne yazık ki; “Orası da ayrı bir dünya, oranında gecesi var, gündüzü var, orada da yaşanan hikayeler var ve en önemlisi ölüm gerçeği var ki, bu gerçeği kendi gerçekleştirenler var”

06/12/2005 Zeynep ÖZCAN